Yazarlar

Yapay zekâ ve robotlar turizm sektörünü nereye götürecek?

Yapay zekâ ve robotlar turizm sektörünü nereye götürecek? Ülkemizde yeni bir otel yatırımı olduğunu varsayalım, ana teması yapay zekâlı ve robot temalı otel olsun… Türkiye’de turizm sektöründe faaliyet gösteren otel yatırımcıları, otellerini inşa ederken dünyada ve ülkemizde olan kültürel tarihi eserlerden ve sembol tasarımlardan ilham alarak otellerinin yapımında ana tema olarak kullanmışlardır. Dünyada ve ülkemizde çok sayıda tarihi eserlerden ve tarihi kaynaklardan ilham alınarak yapılan çok sayıda temalı otel işletmesi bulunmaktadır. Turizm yatırımcıları tesis isimlerini ve otel markalarını oluştururken mitolojiyi, tarihi eserleri, tarihi kahramanları ve tarihi sembolleri de markalarında kullanmışlardır.

Ülkemizde ve dünyada tasarım, dizayn ve mimarisi farklı çok sayıda otel bulunmaktadır. Tasarımı ve mimarisi farklı dünyanın ilginç otelleri tatile gelen tatilcilere farklı konsept, heyecan ve deneyimler yaşatmaktadır. Bu oteller tekrar tatile gitmek isteyeceğiniz ve gittiğinizde ayrılmak istemeyeceğiniz dünyanın en ilginç otelleridir. (Kaynak: https://www.turizmhotels.com/dunyanin-en-ilginc-otelleri/)

Tasarım ve dizaynı farklı bu oteller bozulmamış doğanın ortasına, dağın başına, okyanusun altına veya çağdaş tasarıma sahip ağaçların üzerine inşa edilmiştir. Bu otellerde günlük yaşamın stresinden uzaklaşabilir ve doğa ile baş başa kalabilirsiniz. Farklı keşifler, maceralar, heyecanlar ve değişik tatil anıları arıyorsanız bu oteller tam da size göre dizayn edilmiş konaklama tesisleri, kim bilir belki de mutluluğun ve huzurun adresi bu oteller olabilir…

2020 yılında yaşanan corona virüs pandemisi ile birlikte dijital teknoloji hayatımıza hızlıca giriş yaptı. Corona virüs salgını ile beraber günlük hayatımızda birçok değişiklikler yaşamaya başladık. Corona virüs pandemisi toplumların sosyal, kültürel, psikolojik, ve ekonomi alanlarındaki alışkınlıklarını hızlı bir şekilde değiştirmeye başladı. İnsanlar yaşamlarında zaten teknolojiyi kullanılıyorlardı, ancak hayatın her alanında teknolojinin yoğun olarak kullanılmaya başlaması corona virüs salgını ile birlikte başlamıştır. Artık her şeyimizi akıllı telefon uygulamaları ve bilgisayar programları üzerinden yapmaya başladık. Online bayramlaşma, online okul ve ders, online iş toplantıları, online evden çalışma, online alışveriş, online sosyalleşme….

Gelelim konu başlığımıza; Dünyaya baktığımızda teması yapay zekâlı robot otele en iyi örnek, Çinli elektronik e-ticaret devi Alibaba Group’un Çin’in Hangzhou kentinde işletmesini yaptığı 290 odalı FlyZoo Future adlı oteldir. 21. yüzyılın “Yeni Dünya Düzeni” kurgusunda yazılım ve kodlama teknolojisinin ne kadar önemli olduğunu corona virüs salgını ile birlikte bir daha gördük. Yeni dönemin yapay zeka ve robot teknolojisi üzerine kurgulandığı artık tartışmasız bir gerçek olmuştur.

 

Yapay zekâ ve robotlar turizm sektörünü nereye götürecek?

Turizm ve otelcilik sektöründe insan emeğine dayalı çalışma sistemi vardır. İnsan emeğinin yoğun olarak kullanıldığı turizm ve otelcilik sektöründe, yapay zekânın ve robotların yaygınlaşması ile birlikte hizmet sunma süreçlerinin bir kısmı robotlara ve yapay zekâya teslim edilecektir.

Siber güvenlik yazılımları üreten Kaspersky firması, 2030-2040 ve 2050 yıllarında dünyanın nasıl bir yer olacağını öngören https://2050.earth/ web sitesinde geleceğe dair tahmin ve öngörüler bulunmaktadır. Web sitesinde yapılan tahminlerde teknoloji sayesinde konsept ve görsel tasarımlara da yer verilmiştir. Tahminleri yapan kişiler arasında bilim kurgu yazarları, senaristler ve fütüristler bulunmaktadır. Dünya 2050 web sitesinde, yakın geleceğe dair tahminleri ve bu tahminleri yaparken yürüttükleri tasarımı teknoloji sayesinde keşfediyorsunuz, ayrıca web sitesinde turizm ve otelcilik sektörü ile ilgili arama yaptığınızda geleceğe dair turizm ve otelcilik sektörünün nereye gideceği ile ilgili tahmin ve öngörüler de bulunmaktadır.

Kısaca yaşayıp tecrübe edilmeyen hiçbir şey ve tüm yazılanlar ancak öngörü ve tahmin olacaktır… Yapay zekâ ve robotlar gelecekte turizm sektörünü nasıl şekillendirecek?

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar, turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam edin.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

 

Bir Cevap Yazın