Yazarlar

Yaşamda fark yaratan insanlar

Yaşamda fark yaratan insanlar, elini taşın altına koyan özel insanlardır. Fark ve farkındalık yaratan bu özel insanlar, her zaman ve her koşulda yaşamın pusulası ve rotası olmuştur. Bir an durup düşünelim: Hayatımızda bize yol gösteren kaç kişi var? Ailemiz, arkadaşlarımız, dostlarımız ya da hayatın bir döneminde karşımıza çıkan ve iz bırakan o özel insanlar… Onlar, tıpkı bir pusula gibi, bizlere doğru yolu göstermiş, kararlarımızı şekillendirmiş ve bizi bugünkü halimize getirmişlerdir.

Hayat, uçsuz bucaksız bir denizde seyrüsefer yapmaya benzer. Bu denizde yol alırken zaman zaman fırtınalarla karşılaşır, rotamızdan saparız. İşte böyle anlarda, güzellikleri ve iyilikleriyle bize rehberlik eden insanlar, tıpkı bir pusula gibi, yönümüzü bulmamıza yardımcı olurlar.

Pusula, yüzyıllar boyunca denizciler için vazgeçilmez bir yol gösterici olmuştur. Onun sayesinde okyanusların derinliklerinde bile yönümüzü şaşırmadan ilerleyebiliriz. İnsanlar da yaşam yolculuğunda, bizi doğru yöne sevk eden birer pusula gibidir. Bazen bir dostun samimi bir tavsiyesi, bazen de hiç tanımadığımız birinin iyiliği, bizi hayatın karmaşasında doğru yola sevk edebilir.

Yaşamda fark yaratan insanlar

Farkındalık yaratan insanlar, çevrelerindeki dünya için fark yaratmaya çalışırlar. Bu tarz insanlar, herhangi bir karşılık beklemeden, sadece iyilik yapmanın verdiği iç huzurla hareket ederler. Bir çocuğun gözlerindeki sevinç, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya ve doğa bırakmak için çaba gösterenler veya bir kedi veya köpeğin teşekkür dolu bakışları, onların en büyük servetidir. Bu insanlar, attıkları her adımla, dokundukları her kalple, toplumun yapısını güçlendirir ve güzelleştirirler.

İlham kaynağı olan insanlar, sadece doğruyu göstermezler; aynı zamanda kendi yollarında da örnek olurlar. Onların hayatındaki prensipler, etik değerler ve adanmışlık, bizler için birer rehber niteliğindedir. Onlardan ilham alarak, bizler de başkalarına yol gösterici olabiliriz.

Günün sonunda, farkındalık yaratan insanlar hayatımızda bir rota ve pusula işlevi görürler. Onların rehberliğinde, fırtınalı denizlerde bile güvenle ilerleyebiliriz. Bizler de onların izinden giderek, çevremize ışık tutabilir, başkalarına yön gösterebiliriz. Unutmayalım ki, iyilik bulaşıcıdır ve bir kişiyle başlayıp tüm topluma yayılabilir.

Yaşam yolculuğunda, hepimizin içindeki pusulayı keşfetmesi ve rotasını iyilik, sevgi ve anlayışla belirlemesi dileğiyle…

Ömer Köse

Bir Cevap Yazın