Yazarlar

Zamanda Yolculuk

Sanırım hepimiz, zamanda yolculuk yapan zaman yolcularıyız. Hiç düşündünüz mü, yaşadığımız hayat tersine aksaydı nasıl olurdu acaba? Kimler zamanda yolculuk yapmak ister?  Bir zaman makineniz olsaydı hangi yıla gitmek isterdiniz? Yaşadığımız hayatın zamanını ileri veya geri alsaydık nasıl olurdu acaba?

Bir an gözlerinizi kapatın ve düşünün. Bir gün bir sabah uyanıyorsun ve televizyonun ekranında “Gölgelerin gücü adına, güç ben de artık” sözleriyle hafızalara kazınan He-Man çizgi filmi oynuyor. Ve bu zamana kadar yaşadıklarınsa bir rüyaymış ve sen aslında 6 yaşında olabilir misin? Yaşamış olduğunuz bu deneyim, acaba size ne hissettirirdi? Zamanda yolculuk yapmak istediğinizde zaman makinesinin geçmişe mi, yoksa geleceğe mi gitmesini isterdiniz?

Yapılan bilimsel açıklamalara göre gezegenimiz, 4,5 milyar yıldan fazla kendi sistem ve düzeni içerisinde kendi ekseni etrafında döngüsünü devam ettirmektedir. Gezegenimizin düzen ve dengesi o kadar kusursuzdur ki, bu kusursuzluk mucizeler ile doludur. Bilim dünyasının insanları, gezegenimizin mucizevi sırlarını çözmek için bilimsel çalışmalarına ve araştırmalarına günümüzde halen devam etmektedirler.

Wikipedia kaynaklarına göre Dünyamız:

“Dünya, Güneş Sistemi’nde Güneş’e en yakın üçüncü gezegen olup şu an için üzerinde yaşam ve sıvı su barındırdığı bilinen tek astronomik cisimdir. Radyometrik tarihleme ve diğer kanıtlara göre 4,5 milyar yıldan fazla süre önce oluşmuştur. Dünya’nın yer çekimi, uzaydaki diğer nesnelerle, özellikle Güneş’le ve tek doğal uydusu Ay’la etkileşime girer. Dünya’nın Güneş’in etrafındaki yörüngesi, 365,256 güneş gün, yani bir yıldız yılı sürer. Bu süre içerisinde Dünya, kendi ekseni etrafında 366,265 kez döner.

Dünya’nın dönme ekseni, yörünge düzlemine göre eğik olup bu eğiklik mevsimlerin oluşmasına yol açmaktadır. Dünya ile Ay arasındaki kütle çekimi etkileşimi; Dünya’nın eksenindeki yönelimi sabitler, gelgitlere neden olur ve dönmesini kademeli olarak yavaşlatır. Katı ya da kaya ağırlıklı yapısı nedeniyle üyesi bulunduğu yer benzeri gezegenler grubuna adını veren Dünya, bu gezegen grubunun kütlece ve hacimce en büyük üyesi olmasının yanı sıra Güneş Sistemi’ndeki en yoğun gezegendir.

Litosfer olarak adlandırılan Dünya’nın en dış katmanı, milyonlarca yıldır hareket hâlindeki rijit tektonik levhalardan oluşmaktadır. Dünya yüzeyinin yaklaşık %29’u, kıtalar ve adaların meydana getirdiği kara iken; suyla kaplı olan kalan %71’lik kısım ise okyanuslar, göller, akarsular ve diğer tatlı suların oluşturduğu hidrosfer olarak adlandırılır. Gezegenin kutup bölgelerinin çoğu buzla kaplıdır. Dünya’nın iç kısmı ise merkezde yer alan katı demirden meydana gelen hâlâ etkin durumundaki iç çekirdek, gezegenin manyetik alanını oluşturan sıvı hâldeki dış çekirdek ve tektonik levhaların hareket etmelerine yol açan mantodan meydana gelmektedir.”

2 gün önce zaman yolculuğunu anlatan güzel bir belgesel videosu izledim. Belgesel kanalı National Geographic tarafından hazırlanan ve yayımlanan, Bilimin Ta Kendisi: Zaman Makinesi (Naked Science: Time Machine) seri belgeseli zamanda yolculuğu en iyi anlatan bilimsel belgeseller arasında yer almaktadır.

İşte o belgesel:

Sizi bilmem ama ben, zamanda yolculuk yapma deneyimini yaşamak isterdim. Kimler zamanda yolculuk yapma deneyimini yaşamak ister? Sizce zamanda yolculuk yapmak mümkün mü?

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

 

Bir Cevap Yazın