Yazarlar

Zorluklarla mücadele eden güzel insanlara selam olsun

Zorluklarla mücadele eden güzel insanlara selam olsun… Köşe yazılarımda devamlı kullandığım kaynağı belli olmayan alıntı bir yazıyı sizinle paylaşmak istedim.

İşte o yazı:

“Engellere rağmen ışığa yürüyenlere, ışığa ulaşmak için çabalayanlara, insanca değerler yaratma adına mücadele edenlere ve ışık saçanlara selam olsun!…”

Hayat her zaman herkese eşit ve adil davranmaz. Yaşam yolculuğunda herkesin imtihanı farklıdır. Hayat yolculuğunda kimi parasıyla, kimi karakteriyle, kimi sağlığıyla, kimi işiyle, kimi ailesiyle, kimi de sevdikleri ile imtihan olur. Kimse kimsenin neler yaşadığını ve iç dünyasında ne fırtınalar koptuğunu bilmez, bilemez. En acısıda insanın sevdikleri ile imtihan olmasıdır. Allah kimseyi sevdikleri ile imtihan etmesin…

Bazı insanların hayatı her türlü zorluğa karşı mücadele içinde geçer. O insanlar hep zorluklara karşı bir mücadele içindedirler. Bu tarz insanların en büyük özellikleri onurlu ve sabırlı olmalarıdır. Bu insanlar her zaman insanı insan yapan değerleri taşırlar. Hayatı her türlü zorluğa karşı mücadele içinde geçen insanlar her zaman her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktırlar, ama çoğu zaman bu durum maalesef gerçekleşmez. Hayatı her türlü zorluğa karşı mücadele içinde geçen insanlar manevi dünyasında yaşananları imtihan olarak değerlendirir, zorlukları imtihan olarak gören bu insanlar mevcut durumu kabullenerek sorunlarla yaşabilmeyi öğrenirler.

Sözlerimi benim de çok sevdiğim Şems-i Tebriz’e ait tüm insanlığa rehber olacak güzel yazısı ile bitiriyorum.

İşte o yazı:

“Sen darda olduğun vakitlerde, sana bahşedilmiş olanlarla elinden geleni yaparsın, en güzel çareleri düşünürsün uygularsın. Fakat yine bir şeyler olmuyorsa o zaman teslim olmayıp kendini yerden yere vurman iyi bir durum değildir. Direnmekle kendi iç huzurunu bozarsın. Teslim ol demek elin kolun bağlı otur demek değildir. Sadece sen her imkânı denediğin halde olmuyorsa onda senin için belki daha değişik güzellikler olacaktır veya senin için hayırlısı neyse o olacaktır. Hakkın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine teslim ol, bırak hayat sana rağmen değil seninle beraber olsun. Düzenim bozulur hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstününden daha iyi olmayacağını.”

Zorluklarla mücadele eden güzel insanlara selam olsun…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

Bir Cevap Yazın