Yazarlar

Saatli Maarif Takvimi

Günler haftaları, haftalar ayları, aylar yılları kovalar… Bir dönem evlerin demirbaşı, birkaç kuşağın bilgi ve kültür kaynağı “Saatli Maarif Takvimi” takvimlerimiz vardı. Saatli Maarif Takvimi bir kuşağın bilgi hazinesi, kültür ansiklopedisi veya o dönemin bilgi kütüphanesiydi. Takvim kartonu ile birlikte duvara asılır, günlük sayfaları koparılarak günler takip edilir ve o güne ait yararlı bilgilere sahip olunurdu. Kim bilir, belki de günümüzün interneti veya Google arama motoru görevini o dönemler Saatli Maarif Takvimi üstlenmiş olabilir mi?

Günlük takvim yapraklarında rumi, hicri ve miladi takvime göre tarih, namaz vakitleri, tarihte bugün, hava durumu, maniler, şiirler, yemek tarifleri, fıkralar, kıssadan hisse öğütler, tarihle ile ilgili bilgiler, günün menüsü ve o günün doğan bebeklerine isim önerileri yer almaktadır.

Rahmetli dedem, takvim yapraklarını günlük takip eder ve verdiği bilgileri ayrıca analiz ederdi. Birkaç kuşak takvim yapraklarından çaylak fırtınasını, kocakarı soğuklarını ve cemrenin havaya, suya ve toprağa düştüğünü bu takvim yapraklarından öğrenmiştir. Geçmiş yıllarda teknoloji bu kadar gelişmemiş, o yıllar bir tuşla bilgiye erişimin mümkün olmadığı yıllar… Rahmetli dedemin anlattığına göre, eskiden insanlar tarım faaliyetlerini ve iklim döngülerini bu takvim yapraklarından takip ederlermiş…

Saatli Maarif Takvim yaprağını her gün okumak dede mirasıdır bana… Hayatın özetidir, saatli maarif takvimi… Her yaprağında ayrı ayrı anlamlar ve bilgelikler vardır. Saatli Maarif Takvimi çocukluğumdur, ilk okumayı heceleye heceleye bu takvimlerden öğrenmişimdir. Kim bilir, belki de bir çoğumuzun dünü bu takvim yapraklarında saklıdır…

Rahmetli dedem, geçmiş yıllarda çoğu evde televizyonun olmadığını ve gazeteye her zaman her yerden ulaşılamadığını anlatırdı. Günümüzde artık televizyonlar, bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde saniyeler içinde bilgiye ulaşmak mümkün, yazılım ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte tüm bilgiler artık dijital ortama taşınmıştır. Dedem günümüzde yaşasaydın eğer, teknolojinin bu hızlı değişimine yorumun veya tepkin ne olurdu acaba?

Bilmiyorum, belki de duygu ve düşüncelerimi okuyorsundur! Mekanın cennet, ruhun huzur bulsun dedem dualarımız seninle…

Dünyada ve ülkemizde küresel iklim değişiklikleri yaşanmakta olup, mevsim döngüleri değişime uğramaya başlamıştır. Dünyada ve ülkemizde küresel ısınmaya bağlı kuraklıklar yaşanmaya başlamıştır. Geçmiş zamanların iklim döngüleri günümüzde artık yaşanmamaktadır… Saatli maarif takvimi artık zemheri soğuklarını, fırtınaları, sıcakların artışını veya azalışını ve leyleklerin gelme zamanını acaba bilebilir mi?

Saatli Maarif Takvimi, anılar ve geçen ömrün tam da kendisidir…

Ömer KÖSE

 

 

Bir Cevap Yazın