Video Galeri

Kekik

Kekik bitkisini yakından tanımak ister misiniz? T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı YouTube kanalı tarafından, Kekik bitkisini yakından tanımak isteyenler için tanıtım videosu yayımlandı.

Özgür Ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre;

“Lavanta, Biberiye ve Nane gibi kekikte Lamiaceae familyasına aittir. Bu bitkinin yetişme mevsimi ilkbahardan sonbahara kadardır, yaz aylarında ise çiçek açar. 200’den fazla farklı kekik türü vardır, fakat en yaygın olanı Thyme Kekiği’dir. Bitki, uçucu yağ bakımından zengin olan ve yemeklerde kullanılan aromatik yaprakları için yetiştirilir. Esansiyel yağının antibakteriyel, antispazmodik, idrar söktürücü, hipertansif, sakinleştirici ve birçok başka özelliği olduğu bildirilmiştir. Esansiyel yağı, birçok sektörde (İlaç ve Eczacılık, Kişisel Bakım, Deterjan, Böcek ilaçları vb.) kullanıldığı için dünya çapında saygın bir üründür.”

Yayımlanan videonun açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

“Akdeniz’in sıcaklığını ve Ege’nin ferah rüzgarlarını evimize taşıyan mucize bitki… Kaç türü vardır? Özellikleri nelerdir? Nerelerde yayılış gösterir? Faydaları nelerdir? Hangi sektörlerde kullanılır?”

Hoş kokusu ve lezzeti ile sofralarımızın vazgeçilmezi kekik bitkisini yakından tanımak isteyenler için işte o video:

 

 

Bir Cevap Yazın