Yazarlar

Turizm Sektörü Nereye?

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs (Covid-19 salgını) ekonomik alanda birçok sektörü olumsuz yönde etkiledi. Bu sektörlerden bir tanesi de turizm sektörüdür.Ülkemizde salgından etkilenen sektörlerin başında turizm gelmektedir. Turizm sektörü 52 sektöre direk kazanç sağlamakta olup, milli ekonomimiz için hayati öneme sahiptir.

2019 yılında 52 milyona yakın turist ülkemizi ziyaret etmiş olup, 35 milyar dolara yakın gelir elde edilmiştir. 2020 yılında da Türkiye’ye 58 milyon turistin gelmesi ve 41 milyar dolarlık turizm geliri hedeflenmekteydi ama yaşanan corona virüs salgınından dolayı bu hedefleri yakalamak zor artık.

Yapılan yorum ve analizlerde sık tekrarlanan “Salgın sonrasında dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözlerine katılıyorum. Salgın sonrasında sektör ile ilgili çok farklı senaryolar konuşulmakta olup, beyin fırtınaları yapılmaktadır. Sektör olacak değişiklikleri deneyimleyip, deneyim sonrası oluşacak uygulamalar ile yoluna devam edecektir.

Yirmibirinci yüzyılda dijital dünya düzeni olacağı anlatılmaktadır. Dünya tarihinde farklı sanayi devrimleri yaşanmıştır. Bunlardan birincisi buhar, ikincisi elektrik, üçüncüsü bilgisayar ve dördüncüsü de yapay zeka üretim devrimidir.

Yeni dijital dünya düzeninde turizm sektörünü neler bekliyor?

Turizm sektörü insan gücü olmadan çalışma imkanı olmayan, yani istihdama en büyük katkıyı sağlayan sektörler arasındadır. Japonya’da hizmete giren robot otelin resepsiyonunda müşterileri 4 dil bilen ve insanı andıran robotlar karşılamaktadır. İşte o robotlar: https://www.turizmhotels.com/bu-otelde-robotlar-calisiyor/.

Hammaddesi insan olan bir sektörde, yapay zekalı bir robotun tatile gelen insanlara bilgi aktarımı dışında ne anılar katacağı tartışılır, sonuç itibari ile hepimiz sosyal varlıklarız.

Yeni dijital dünya düzenine turizm sektörünün hızlıca entegre olacağı kesindir. Ancak ülkemizde ve diğer ülkelerde yaşanan pandeminin bitiminde ortaya çıkacak sosyal, ekonomik ve kültürel değişikliklerin etkilerinide hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Sektör olarak zor günler geçirdiğimiz bu günlerde sözlerimi visa kart sisteminin kurucusu Dee Ward Hock’un yöneticilere verdiği öğüt ile bitiriyorum.

İşte o öğüt:

“İnsanları işe alırken ve terfi ettirirken öncelikle dürüstlüğe, ikinci olarak motivasyona, üçüncü olarak kapasiteye, dördüncü olarak anlayışa, beşinci olarak bilgiye ve son olarak deneyime bakın. Dürüstlük olmazsa motivasyon tehlikelidir, motivasyon olmazsa kapasite yetersizdir, kapasite olmazsa anlayış sınırlıdır, anlayış olmazsa bilgi sınırlıdır, bilgi olmazsa deneyim kördür.”

Ömer KÖSE

Bir Cevap Yazın